18 Mayıs 2018 Cuma

BİR YARIM BUDAPEŞTE'DE KALDI

Sanırım başlıktan anlaşılıyor ne kadar sevdiğim Budapeşte'yi . Gerçekten gerçekten bütün samimiyetimle söylüyorum ki -beni oraya gömün falan çıkmayacak ağzımdan merak etmeyin ihiihih-
Doğu Avrupa'da en sevdiğim şehir oldu . Doğu Avrupa'da beş şehir aslında beş ülke , on gün içinde gezmiştik arkadaşımla . Viyana'dan sonra Budapeşte'ye geçmiştik ve terslikler terslikler tahmin edersiniz bir gezim de aksiyonsuz sakin geçmez.Otobüs gelmesi gereken saatten geç gelip yavaş yavaş aheste aheste gitmişti ve sabah 8'de olmamız gereken şehirde 11'de ancak bulunabilmiştik. Kendimize gelmemiz aman geziye nereden başlayacaktık Buda mıydı Peşte miydi derken öğlen oldu sonra da zaten hoop gün bitti ve ne yazık ki Budapeşte'ye 1 gün ayırmıştık :( (Büşra gözyaşlarına boğuldu şuan )

Her neyseeee terslikler şöyle dursun eee bunlara rağmen sevdiysem şehri varın siz düşünün gençler .
Öncelikle Macaristan zaten biliyorus ki Osmanlı içinde önem arz ediyordu.Kanuni'nin Mohaç Meydan Savaşı diyorum ve evet şu 2 saat süren savaş sesleri geldi sanki . Macaristan'da osmanlı izlerini görmek kuvvetle mümkün hal böyle olunca . Gül Baba Türbesi , Mustafa Kemal merdivenleri ve dahası .

Macaristan için İngilizce ülkenin karşılığı olan 'Hungary' kelimesi için Hun'lardan türeyen ırk olduğuna dair ibareler var -ben bilmiyorum doğru mudur değil midir - .

Budapeşte Tuna Nehri'nin iki tarafındaki Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesidir aslında . Buda kısmı tarihi kültürel yerleri sahip olan gezilecek kısımlara sahip taraftır . Yorucu da olsa Budapeşte'yi yürüyerek gezmeniz gayet mğmkğn zaten ben de gezilerimde genelde yürüyerek şehri görerek gezmeyi tercih ediyorum .


Budapeşte'deki köprüler benim kalbimi fethetmişti . Hepsinin ayrı bir hikayesi ayrı bir mimarisi var.Ama favorim Aslanlı Köprü olmuştu .Bunun özel bir sebebi vardı . İzlediğim bir dizide -Doctor Stranger- bir sahnede kız burdan aşağı düşmüştü , köprü neredeyse ağlayacaktım öyle bir duygulanma . -Dizinin Kore dizisi olduğunu söylemedim ama bağımlısı olduğumu da duymayan kalmadı zaten artık -Aslanlı Köprü ile başlıyorum öyleyse.Zincirli Köprü de denilen bu köprü Buda ve Peşte'nin ilk bağlantı noktasıymış.İkinci Dünya Savaşında ağır hasar alıp yeniden yapılmış.
Köprünün girişinde iki adet görkemli aslan heykeli bulunuyor . Aslında köprü birçok farklı isimle anılıyor. Aslanlı Köprü , Zincirli Köprü , Szecheny Köprüsü .
 Budapeşte'de Buda tarafında bulunan ve Aslanlı Körü'den sonra ikinci favorim olan Balıkçı Tabyası'na geçiyorum.Burası Macaristan'ın kuruluşuna ithafen yapılmış.Şehri koruyan yedi kavme ithafen yedi adet kale bulunuyor.

Budapeşte adeta köprüler şehri.Tuna'nın üzerinde ihtişamla salınan köprüler insanı kendinden alıyor.Bir diğer köprü ise Elizabeth Köprüsü.Adını Macaritan'n kraliçesinden yani Franz Josefh'in eşinden alıyor.Bu köprü beyaz olarak inşa edilmiş.Bir de yeşil olarak inşa edilen Özgürlük Köprü'sü var.Köprüde Tuğrul Kuşu olarak imgeler mevcut.Macarla bu kuşun Orta Asya'dan göç ederlerken kendilerine yol gösterdiğine inanıyorlar.


 Biraz da Peşte tarafına geçelim bakalım. Peşte tarafında herhangi bir gezi blogunda rastlamadığım bir yeri gezme imkanım oldu. Macaristan Milli Savunma Müzesi gibi bir ismi vardı . Burayı mutlaka gezin derim. Osmanlı ile olan ilişkiler de dahilinde Osmanlı'dan parçalar görmeniz mümkün. Kale'nin içinde bulunuyor burası .
Özgürlük Köprüsü

Özgürlük Köprüsü

Elizabeth Köprüsü

Bahsettiğim Müzenin Olduğu Kale

Müzede Çektiğim Bir Fotoğraf

Müzede Çektiğim Bir Fotoğraf


Budapeşte Parlamentosu dünyanın en büyük 3.binası sıfatına sahip ve böylesi bir manzaraya da sahip tek parlamento olmalı.
Budapeşte Parlamentosu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder